top of page

O nás

Zakladatelka našeho chovu fena importovaná z UK

Arcanum Kizzmet - vynikající matka s úžasnou povahou

Bulteriér a dítě
bulterier a dítě
legrační bulteriér
Děti a bulterier
bulteriér a dítě
CHS Solo Magnifica

Zabýváme se výhradně chovem plemene bulteriér (standard). Snažíme se odchovávat psy, kteří se co nejvíce blíží ideálu standardu, s výborným zdravím a vyrovnanou přátelskou povahou.

Jmenuji se Jana Reichlová a o bulteriéry se zajímám od roku 2000. Když nadešel čas, že bych si jednoho mohla pořídit i já, rozhodla jsem se plemeno lépe poznat v zemi původu přímo u chovatelů. Po několika desítkách e-mailů a dopisů do UK (v té době byl internet v plenkách a o Facebooku ještě nikdo ani neslyšel) mi odpověděli manželé Hillovi z chovatelské stanice Arcanum a pozvali mě na několika měsíční pobyt do UK. Během této doby jsem díky laskavosti Hillových mohla strávit spoustu času nejen u nich doma a poznat několik generací jejich psů, ale také mi umožnili seznámit se s jinými chovateli, vzali mě s sebou na množství výstav. Díky tomu, že Dr. Hill je rozhodčí a akreditovaný školitel anglického Kennel Clubu, měla jsem možnost se zúčastnit různých přednášek, školení, semináře pro rozhodčí (Conformation and Movement Judging Seminar) a dozvědět se obrovské množství informací o zdraví bulíků, o jejich chovu, vystavování a posuzování. Dnes mohu říct, že za vše, co vím, vděčím manželům Hillovým. Od roku 2013 se věnuji chovu se svým partnerem Jiřím Krausem.

Zakladatelkou našeho chovu byla fena importovaná z Velké Británie z chovu Arcanum manželů Hillových, na kterou jsem čekala více než 4 roky. Snažíme se odchovávat kvalitní, exterierově vyvážené, zdravé a povahově vyrovnané jedince. Nemáme v oblibě jakékoli exterierové extrémy, ať už se jedná o příliš výrazný klabonos bez potřebné šířky hlavy nebo o pseudohmotu dosaženou překrmováním bez patřičné kostry. Máme rádi elegantní a vyvážené psy mohutné a masivní, se silnou kostrou a dobrou hlavou. Snažíme se dosáhnout kvadratického formátu, který se z plemene začal pomalu vytrácet. Sledujeme vývoj plemene a jsme v kontaktu se spoustou zahraničních chovatelů. Kryjeme téměř výhradně zahraničními psy a snažíme se dovézt zajímavou zahraniční krev do ČR. Vzhledem k tomu, že máme oba normální zaměstnání, jsme schopni odchovat štěňata maximálně 2 krát do roka. Na každý vrh si bereme 3 týdny dovolené na střídačku, takže víckrát to prostě nejde. Naše chovné feny mají štěňata také maximálně 2 krát za život.  

Z každého vrhu si většinou necháváme několik štěňat pro další využití v chovu a konečný výběr provádíme až v pozdějším věku. Kapacitně jsme však omezeni a proto čas od času nabízíme odrostlé štěně nebo dospělého psa či fenu. Do dalšího chovu pouštíme pouze špičkové jedince, kteří splňují naše velice přísné požadavky. Chovu se věnujeme s veškerým nasazením a láskou, kterou svým psům můžeme dát. Máme oba normální zaměstnání a psy chováme pro potěšení. Výstav se účastníme většinou jen klubových a speciálních, a to jak v ČR, tak i jinde v Evropě. Mezinárodních a národních výstav v ČR se účastníme jen velmi omezeně. Objíždění výstav a honění titulů necháváme jiným. My raději své psy porovnáváme se skutečnou konkurencí na klubových výstavách po celé Evropě. Tam teprve člověk pozná, jakou úroveň má jeho chov. Ani ne tak umísťováním se na stupních vítězů (i když to vždycky potěší), ale spíš porovnání vlastních psů se psy jiných velkých chovatelů. 

I přes úspěchy našich psů neusínáme na vavřínech a víme, že je pořád co zlepšovat. Máme jasno v tom, čeho bychom v chovu chtěli dosáhnout a jdeme si cílevědomě za tím. Pevně věříme, že naše chovatelská práce bude vidět na kvalitě našich psů.

Naši psi jsou testovaní na dědičné choroby bulíků a v chovu zásadně používáme zdravé a testované jedince. Snažíme se vybírat páry tak, aby se vzájemně exteriérově doplňovali a vyrovnávali navzájem své nedostatky. Nikdo není dokonalý a ideální jedinec neexistuje. Můžeme se ale snažit ideálu co nejvíce přiblížit. To stejné platí o zdraví. Přes veškerou snahu usilovat o vynikající zdraví odchovaných štěňat nelze stoprocentně zaručit, že se problém nevyskytne. Jediné co jako zodpovědní chovatelé můžeme udělat, je chovat pouze na plně testovaných jedincích. Víc se proto udělat nedá. 

Majitele našich odchovů si velmi pečlivě vybíráme, aby se naši odchovanci dostali do nejlepších rukou. S "našimi" majiteli jsme v celoživotním kontaktu a kdykoliv připravení poradit a pomoct. Když se jednou na něčem domluvíme, tak to platí. Jedinci "na gauč" jsou za velice, velice přátelskou cenu :-), nicméně dražší než pytel granulí, což je leckdy představa některých lidí. Na zprávy typu "Máte štěně? A kolik stojí?" prakticky neodpovídáme. Slušnost je alespoň pozdravit a taky napsat něco o sobě a případných zkušenostech se psy nebo přímo s bulteriéry. Oceníme také Vaši co nejpodrobnější představu o štěněti nebo o odrostlém psu, abychom mohli co nejlépe doporučit jedince vyhovujícího Vašim požadavkům. Cena se řeší jako poslední. Ono se to možná nezdá, ale chovatel si vybírá, komu štěně dá. Věnujeme svému chovu nemalé úsilí a tak chceme pro své odchovance jen to nejlepší. Začátečníkům jsme samozřejmě ochotni se vším v případě zájmu poradit. 

Nezávazná návštěva je u nás možná kdykoli po domluvě. Celá smečka miluje "mazlící návštěvy". Ideální návštěvní oděv však nejsou nové bílé kalhoty, ale je potřeba počítat s tím, že všichni se budou chtít pomazlit.

Spoustu informace o dění v CHS Solo Magnifica najdete na Facebooku. V dnešní době pokročilých technologií je to mnohem operativnější :-). Tyto webové stránky jsou aktualizovány jen čas od času.

Jana a Jirka

Obecná rada pro zájemce o štěně bulteriéra

Případným zájemcům o štěně doporučujeme, aby si vyhlédli štěně po zdravotně testovaných rodičích. Není to stoprocentní záruka, že i Vaše štěně bude zdravé, ale zvýší se tím mnohokrát tato pravděpodobnost. Léčit "kardiaka" nebo "ledvináře" jsou mnohatisícové položky. Určitě se vyplatí zvýšit vstupní investici a čas do výběru štěněte, než potom řešit tyto zdravotní komplikace, které stejně ve většině případů končí pro zvíře fatálně v mladém věku. V žádném případě nedoporučujeme pořizovat si štěně bez průkazu původu. Zakoupením takového štěněte podporujete v drtivé většině případů nekontrolované množení psů na nestandardních a často bohužel nemocných jedincích, velmi často v nevhodných podmínkách. Štěně za příznivou cenu se dá pořídit i s průkazem původu v případě výskytu např. nestandardního zbarvení, skusu apod. Takové štěně může plnit spolehlivě funkci rodinného společníka.

Několik obecných doporučení pro případné zájemce o štěně:

  • Pokud máte zájem o štěně a píšete někomu, kdo štěňata nabízí, napište hned na úvod pár slov o sobě a o svých záměrech se štěnětem. Chovatele zajímá kam by případně štěně šlo a co je zač potenciální nový majitel. Chovatel si v drtivé většině nového majitele štěněte pečlivě vybírá. Dotaz na cenu je na místě, ale nikdy ne v první větě a nemělo by to být hlavní kritérium. Těm kdo řeší jen a jen kupní cenu doporučujeme pátrat na Bazoši či jiných inzertních severech, kde se to nabídkami jen hemží, kde ale o kvalitní štěně nezavadíte ani náhodou a po radosti z ušetřené tisícikoruny pak přichází prozření a zklamání jak z exteriéru či povahy, tak leckdy i ze zdraví. PP není zárukou ničeho krom rodičů zvířete, ale je třeba si uvědomit, že do chovu se nedostane jen tak nějaké zvíře a když už je pes či fena uchovněn, tak nějaké kvality mít musí. Nehledě na povinné zdravotní testy. V ideálním případě jsou oba rodiče plně zdravotně testovaní.

  • Než napíšete chovateli o štěně, zjistěte si základní informace o CHS - lokalitu, co chovají atd. aby se předešlo rozčarování na obou stranách z dotazů typu "Odkud jste?" "A to je standard nebo mini?", když většinou již v nabídce štěňat jsou tyto údaje uvedeny.

  • Cena štěněte bulteriéra s PP je v ČR obvykle v rozmezí 20 - 40 000 Kč, v zahraničí pak 1200 - 1800 euro a víc. Cena je odvislá od kvality zvířete (exteriér, rodokmen, potenciál). Když se objeví štěně nevhodné do chovu nebo chovatel nechce aby bylo v chovu, z jakýchkoli důvodů, je obvykle cena nižší. Pořízením štěněte však investice do psa zdaleka nekončí a každý nový majitel záhy zjistí, že pořizovací cena štěněte byla jen zlomkem celkových nákladů vynaložených na psa za dobu, co je s vámi. 

  • Když si domluvíte nezávaznou návštěvu, se kterou většina chovatelů nemá problém, tak přijeďte v domluvený čas a zdržte se rozumnou dobu. Je třeba si uvědomit, že i chovatelé jsou normální lidé a to co pro vás je rodinný výlet chovateli ukrajuje z vzácného času a když čeká na domluvenou návštěvu několik hodin nebo když návštěva přijede o několik hodin dříve není to zrovna příjemné. Kolem psů je spousta práce a času je málo, tak si toho buďme vědomi. Stačí jednoduchá zpráva vyjíždíme nebo máme zpoždění, dorazíme přibližně v tolik a tolik výrazně pomůže chovateli si zorganizovat čas. 

  • Když si předběžně rezervujete štěně a potom to z nějakého důvodu nevyjde, nic se neděje, chovatel to přijme, ví že se to stává, ale zcela jistě ocení, když se o tom dozví co nejdříve. Je krajně nepříjemné, když vám chovatel drží štěně, odmítá případné další zájemce a pak se náhodou dozví, že už máte štěně odjinud.

  • Psa nebo fenu to je věčná otázka. Většina zájemců o štěně upřednostňuje fenu, protože prý je mazlivější a věrnější a taky aby se vrátily vynaložené náklady, až bude  mít štěňata. Všechna tato dogmata jsou naprosto lichá. Věrnost a mazlivost nezáleží na pohlaví ale na povaze, která je zhusta dána geneticky. Vynaložené náklady se prvními štěňaty nevrátí ani náhodou, ba naopak, člověk s hrůzou zjistí, kolik to všechno stojí peněz a že se chovem zbohatnout nedá. Představa že se narodí 6 štěňat, která když prodám po 20 000,- Kč  budu mít 120 000,- Kč je zcela mylná a každý , kdo se chovem aspoň chvíli zabývá to potvrdí. Výpočty a propočty zde nemá cenu uvádět, nicméně vidina snadno získaných peněz se vám rozplyne jak pára nad hrncem.

  • Když už si konečně pořídíte vaše vysněné štěňátko, vyvarujte se řešení banálních problémů a situací na sociálních sítích a v různých skupinách, ale ze všeho nejdříve se obraťte na chovatele. Na rozdíl od rádoby znalců a všeumělů na sociálních sítích se chovatel pravděpodobně se situací podobnou té vaší již setkal a dokáže vám erudovaně poradit. A když neví, zcela jistě ví, kam se obrátit pro pomoc. 

  • Poslední ale neméně důležitá věc je to, že by si každý měl uvědomit, že štěně není ani dítě ani člověk a tak se k němu máme také chovat. Stavění se do role maminky a tatínka v případě štěněte není úplně ideální a dříve nebo později se to projeví na chování psa. Pes vám bude dělat největší radost, když  budou jasně nastavena pravidla a on bude vědět, co smí a co ne. Potom totiž nemusí tolik zkoušet vaši trpělivost a můžete si naplno užívat krásných chvilek s tímto úžasným tvorem.

stažený soubor.jpg
406287641_6911808702205733_4435089281479289840_n.jpg
280780882_5140555062664448_8113198909784061498_n.jpg
296102849_5361163950603557_5214866981094963966_n.jpg
286866326_5217824334937520_7517771835008916120_n.jpg
Solo-Magnifica-logo-black.png

Chovatelská stanice
           bulteriérů

bottom of page