top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraJana Reichlova SoloMagnifica

Několik obecných doporučení pro případné zájemce o štěně:

  • Pokud máte zájem o štěně a píšete někomu, kdo štěňata nabízí, napište hned na úvod pár slov o sobě a o svých záměrech se štěnětem. Chovatele zajímá kam by případně štěně šlo a co je zač potenciální nový majitel. Chovatel si v drtivé většině nového majitele štěněte pečlivě vybírá. Dotaz na cenu je na místě, ale nikdy ne v první větě a nemělo by to být hlavní kritérium. Těm kdo řeší jen a jen kupní cenu doporučujeme pátrat na Bazoši či jiných inzertních severech, kde se to nabídkami jen hemží, kde ale o kvalitní štěně nezavadíte ani náhodou a po radosti z ušetřené tisícikoruny pak přichází prozření a zklamání jak z exteriéru či povahy, tak leckdy i ze zdraví. PP není zárukou ničeho krom rodičů zvířete, ale je třeba si uvědomit, že do chovu se nedostane jen tak nějaké zvíře a když už je pes či fena uchovněn, tak nějaké kvality mít musí. Nehledě na povinné zdravotní testy. V ideálním případě jsou oba rodiče plně zdravotně testovaní.

  • Než napíšete chovateli o štěně, zjistěte si základní informace o CHS - lokalitu, co chovají atd. aby se předešlo rozčarování na obou stranách z dotazů typu "Odkud jste?" "A to je standard nebo mini?", když většinou již v nabídce štěňat jsou tyto údaje uvedeny.

  • Cena štěněte bulteriéra s PP je v ČR obvykle v rozmezí 20 - 30 000 Kč, v zahraničí pak 1200 - 1500 euro a víc. Cena je odvislá od kvality zvířete (exteriér, rodokmen, potenciál). Když se objeví štěně nevhodné do chovu nebo chovatel nechce aby bylo v chovu, z jakýchkoli důvodů, je obvykle cena nižší. Pořízením štěněte však investice do psa zdaleka nekončí a každý nový majitel záhy zjistí, že pořizovací cena štěněte byla jen zlomkem celkových nákladů vynaložených na psa za dobu, co je s vámi.

  • Když si domluvíte nezávaznou návštěvu, se kterou většina chovatelů nemá problém, tak přijeďte v domluvený čas a zdržte se rozumnou dobu. Je třeba si uvědomit, že i chovatelé jsou normální lidé a to co pro vás je rodinný výlet chovateli ukrajuje z vzácného času a když čeká na domluvenou návštěvu několik hodin nebo když návštěva přijede o několik hodin dříve není to zrovna příjemné. Kolem psů je spousta práce a času je málo, tak si toho buďme vědomi. Stačí jednoduchá zpráva vyjíždíme nebo máme zpoždění, dorazíme přibližně v tolik a tolik výrazně pomůže chovateli si zorganizovat čas.

  • Když si předběžně rezervujete štěně a potom to z nějakého důvodu nevyjde, nic se neděje, chovatel to přijme, ví že se to stává, ale zcela jistě ocení, když se o tom dozví co nejdříve. Je krajně nepříjemné, když vám chovatel drží štěně, odmítá případné další zájemce a pak se náhodou dozví, že už máte štěně odjinud.

  • Psa nebo fenu to je věčná otázka. Většina zájemců o štěně upřednostňuje fenu, protože prý je mazlivější a věrnější a taky aby se vrátily vynaložené náklady, až bude mít štěňata. Všechna tato dogmata jsou naprosto lichá. Věrnost a mazlivost nezáleží na pohlaví ale na povaze, která je zhusta dána geneticky. Vynaložené náklady se prvními štěňaty nevrátí ani náhodou, ba naopak, člověk s hrůzou zjistí, kolik to všechno stojí peněz a že se chovem zbohatnout nedá. Představa že se narodí 6 štěňat, která když prodám po 20 000,- Kč budu mít 120 000,- Kč je zcela mylná a každý , kdo se chovem aspoň chvíli zabývá to potvrdí. Výpočty a propočty zde nemá cenu uvádět, nicméně vidina snadno získaných peněz se vám rozplyne jak pára nad hrncem.

  • Když už si konečně pořídíte vaše vysněné štěňátko, vyvarujte se řešení banálních problémů a situací na sociálních sítích a v různých skupinách, ale ze všeho nejdříve se obraťte na chovatele. Na rozdíl od rádoby znalců a všeumělů na sociálních sítích se chovatel pravděpodobně se situací podobnou té vaší již setkal a dokáže vám erudovaně poradit. A když neví, zcela jistě ví, kam se obrátit pro pomoc.

  • Poslední ale neméně důležitá věc je to, že by si každý měl uvědomit, že štěně není ani dítě ani člověk a tak se k němu máme také chovat. Stavění se do role maminky a tatínka v případě štěněte není úplně ideální a dříve nebo později se to projeví na chování psa. Pes vám bude dělat největší radost, když budou jasně nastavena pravidla a on bude vědět, co smí a co ne. Potom totiž nemusí tolik zkoušet vaši trpělivost a můžete si naplno užívat krásných chvilek s tímto úžasným tvorem.

1 381 zobrazení0 komentářů

Commentaires


Solo-Magnifica-logo-black.png

Chovatelská stanice
           bulteriérů

bottom of page